top of page

BASINDA DUDİ KONAK

sdfdf.PNG

R

Rize'nin tarihi konakları turizme kazandırılıyor

Kaynak: Rize'nin tarihi konakları turizme kazandırılıyor

ize'nin tarihi konakları turizme kazandırılıyor

 

Tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılması ve yaşatılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile onarılan Rize'nin tarihi konakları turizme kazandırılıyor

Kaynak:Pazar53 

Yüzyıllardır ayakta kalan tarihi Rize konakları ve evlerinin gelir kapısı olmasının önemine dikkati çeken Hocaoğlu, "Çalışmalarla konaklar yeniden hayat buluyor. Son yıllarda doğa ve ekoturizmin gelişmesi, kültür turizminin ilgi gördüğü bu dönemde evler aileler için gelir kapısı olmaya başladı. Evler restore edildikten sonra pansiyon ve butik otel olarak hizmet veriyor. Bu alanda yaklaşık 100 yatak kapasitesi daha turizmin hizmetine kazandırıldı.'' diye konuştu. 

- Dudi Konağı eski günlerine dönüyor
Çamlıhemşin ilçesinde Fırtına Vadisi içinde bulunan tarihi Dudi Konağı da turizme kazandırılmak için restore edilen konaklar arasında yer alıyor.

Doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen Fırtına Vadisi'nde yaklaşık 150 yıl önce dönemin coğrafi ve ekonomik imkansızlıkları arasında kesme taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen konakta 6 aydır restorasyon çalışması yürütülüyor. 

Kaynak: Rize'nin tarihi konakları turizme kazandırılıyor

konak

Dudi Konağı'nın restorasyonunu gerçekleştiren Çetin Kanoğlu, birçoğu kaderine terk edilen bu konakların restorasyonunun, kültürel mirasın korunarak gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Kanoğlu, konağın restorasyonunu tarihi, doğal ve kültürel dokuya uygun şekilde gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Doğanın içerisinde muhteşem bir yaşam alanı. Proje elimize ulaştığında çok heyecanlandık. Restorasyon çalışmalarına başladığımızda konak bakımsızlık nedeniyle yıkılma aşamasına gelmişti. Her şeyin aslına uygun olması için çok uğraştık. Coğrafi koşullar nedeniyle çok kısıtlı imkanlarla çalıştık. Toplam 22 odası bulunan konağın restorasyonunu haziranda tamamlamayı hedefliyoruz. Bölgede yapılan örnek proje olacak ve inanıyorum ki yöreye de değer katacak."

Kaynak: Rize'nin tarihi konakları turizme kazandırılıyor

sfgsdgg.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG
SDFSDGDFG.PNG
323.PNG
ergsfgsdfg.PNG
123321.PNG
bottom of page